Seminář o ČTK v říjnu 2011

Pravda, uplynulo už mnoho vody od doby, kdy jsme uspořádali tento seminář.

Přesto bych nerad, aby zapadl. I na našem webu (www.ctk.cz) je na něj odkaz poměrně hodně zapadlý a kdo neví, co hledá, tak ho sotva najde. Myslím, že je dobré na něj upozornit i s takovýmto zpožděním i proto, že v některých rozhovorech, které jsem po něm dával, jsou na něj odkazy.

Zleva Marek Petruš, Dan Dočekal, Erik Nylén

 

Seminář jsme uspořádali proto, že jsme chtěli otevřeně ukázat situaci, v níž ČTK je, trendy, které ji ovlivňují, a názory některých zajímavých, klíčových klientů nebo hráčů. Přišla odborná veřejnost, politická veřejnost si našla jiný program.

Pro mne byl seminář každopádně zajímavý, protože jsem mohl slyšet, jaký názor na budoucnost ČTK mají lidé jako Jaroslav Kábele z Mafry, Marek Petruš z České národní banky nebo uznávaný internetový znalec a provokatér Daniel Dočekal.

Ukázalo se, že ČTK má mezi svými klienty i v odborné veřejnosti nadále dobrou pověst, a to především díky kvalitní práci, kterou odvádí. Nemá ale nic jisté a nikdo jí nic nedaruje.

Bylo dobře vidět (a asi by to nemělo být překvapením), že klienti přistupují k ČTK racionálně. Marek Petruš několikrát opakoval tezi, že prostě používá agentury k tomu, aby udělaly práci, kterou by se jemu (přesněji jeho oddělení v ČNB) dělalo komplikovaně, nebo dráž než přes agentury. Silné mediální domy, jako je právě Mafra, se k tomu staví podobně, byť samozřejmě jejich potřeby jsou jiné.

Náš zahraniční host – generální tajemník Evropské aliance tiskových agentur, jakéhosi výlučného klubu právě pro agentury – Erik Nylén zasadil naši agenturu do evropského kontextu, který není bez zajímavosti, například co se možného budoucího vývoje agentury týče.

Pokud bych měl z každé prezentace vybrat jeden pro mne nejzajímavější “slajd”, tak u Dana Dočekala, je to tento – je tam několik klíčových sdělení, na kterých v médiích rádi zapomínáme: 37 procent uživatelů se podílí na vytváření, šíření či udržování zprávy při životě a “stará zpráva, taky zpráva”…:

U Jardy Kábeleho se jeden obrázek vybírá opravdu nelehko, ale asi by to byl tento:


Ani u Marka Petruše to není snadné. Vybral jsem si slajd, který popisuje očekávání v symbióze obecného a šitého přesně na míru. Zdaleka ne každý umí naši nabídku takto elegantně, a při tom zcela realisticky a bez zbytečných přívěsků využít.Dobře skrytý link na webu ČTK, kde jsou pdf všech příspěvků, které na semináři zazněly, i videa z celého semináře, je zde:

http://www.ctk.cz/seminar-o-ctk-2011/